Případy

Flek


Krátkosrstý jezevčík, který ve věku 5 let po procházce začal vyhledávat v domě teplá místa a nechtěl se zvednout a přijít na přivolání. Jelikož majitelé již jednu takovou zkušenost se svým psem měli, ihned vyhledali pomoc nejen veterinárního lékaře, ale i mojí. I přesto, že Flek podstoupil nejen časově, ale i finančně náročnou operaci, výhřez meziobratlových plotének byl natolik rozsáhlý, že se činnost neurologických drah nepodařilo obnovit. Flek tak zůstal bez hluboké citlivosti obou pánevních končetin. Včasnou a intenzivní rehabilitací se ho podařilo postavit na nohy a nyní si opět užívá dlouhé procházky se svými majiteli. 

Božena


Ne vždy je zapotřebí vyhledat pomoc veterinárního fyzioterapeuta pouze v případě úrazu, i prevence nebo posilování je pro psa důležité. Pravidelně se svým vlastním psem preventivně cvičím, ale také udržuji její postavu a váhu na té správné úrovni. Zároveň na ní "testuji" nejen každý cvik, který následně doporučuji svým klientům, ale také veškeré doplňky stravy a pamlsky. 

Dexter


Nalezenec u kterého jediný problém, který bylo potřeba řešit, byla nejen nevhodná péče předchozího majitele, ale hlavně nesprávně zvolená strava. Ta způsobila, že Dexter měl přebytečné kilogramy, které nejen, že nevypadaly dobře, také vůbec neprospívaly jeho zdravotnímu stavu. A tak jsem sestavila cvičební plán, díky kterému se během chvíle dostal do potřebné kondice a mohl v klidu a spokojeně odejít do nové rodiny, kde se o jeho jídelníček starají tak, jak si zaslouží. Ideální figury jsme dosáhli nejen společnou prací, ale také kombinací triků, posilování a dogfitness. 

Bert


Psí senior, který ve svých 8 letech prodělal výhřez meziobratlové ploténky. S tímto (velmi častým problémem postihujícím plemeno jezevčík) si jeho tělo dokázalo poradit bez potřebné operace, to ale nezůstalo bez následků. V místě výhřezu, přechodu mezi hrudní a bederní páteří, mu zůstalo výrazné vyklenutí. Nejen to, ale i úleva pro jeho přetěžované hrudní končetiny, byly hlavní věci, na kterých jsme spolu pravidelně a pečlivě pracovali a to hlavně proto, aby byl jeho život spokojený a bezbolestný. Společně se nám to dařilo až do jeho 16 let. 

Sid


Jeden z mých útulkových svěřenců, ke kterému jsem byla zavolána z důvodu toho, že si během procházky sem - tam poposkočí. Během vyšetření byla zjištěna luxace obou patel, takže jsem sestavila rehabilitační plán, který se skládal hlavně z posílení pánevních končetin. Důvodem toho bylo, že pejsek měl být následně svěřen do péče starších manželů, kterým tento zdravotní problém nevadil (ba naopak připadal i roztomilý). Kromě kloubní výživy bylo upraveno i domácí prostředí, do kterého byl pejsek přemístěn a s majiteli pečlivě probrán následný režim. Sid i nadále dochází na pravidelnou kontrolu a jeho zdravotní stav je pod dozorem odborníka. 

Rex


Pracuji nejen s rodinnými psy, ale také psy problémovými a útulkovými. Právě s těmito jedinci je občas složitější vybudovat si vztah postavený na důvěře, ale ve většině případů se to povede. Nezaleknu se žádné výzvy a vždy hledám řešení na míru nejen psímu jedinci, ale i jeho majiteli. 

Vzdělá(vá)ní


To, co k mé práci neodmyslitelně patří, je neustálé vzdělávání. Informace čerpám nejen z odborných seminářů, ale také zahraniční literatury a kurzů. Svoji odbornost neustále rozšiřuji a prohlubuji. Obor veterinární fyzioterapie a kynologie není jen mou prací, ale mou velkou vášní, zálibou a životní náplní.  

Praxe, praxe, praxe


V rámci rozsáhlého kurzu, který jsem absolvovala, jsme měli šanci si spousty věcí sami osahat a zkusit na vlastních, ale i cizích psech. To vše probíhalo nejen za odborného výkladu přednášejících, ale také následného dohledu a pomoci. Na uvedené fotografii se učíme anatomii psa spolu se svou kolegyní a to pod dohledem veterinární lékařky a fyzioterapeutky MVDr. Doroty Lippert, CertCAAPR. 

Přednášky


Mezi mou práci řadím také to, že pravidelně přednáším a to na dětském táboře nebo i střední škole. Snažím se tak dostávat do povědomí mladších zájemců o psy nejen obor fyzioterapie a jeho důležitost, ale součástí přednášek je také psí komunikace a jejich výcvik. 
#colophon -->