Únor v psím jídelníčku

Blíží se nám poslední zimní měsíc a tak se podíváme na zoubek tomu, na co se zaměřit při krmení Vašeho psího miláčka. V lednu byla zvýšená pozornost věnována močovému měchýři, v následujícím měsíci se v této oblasti budeme držet, ale přesuneme se na ledviny. Ledviny jsou hlavním orgánem močové soustavy, jedná se o párový orgán fazolovitého tvaru, který slouží k filtraci tekutin a odvodu škodlivých látek z krevního oběhu. Udržují tak hladinu tekutin a minerálů v těle v normě. Ledviny se nacházejí u stropu břišní dutiny psa – levá ledvina je uložena kaudálně a je větší a těžší než ledvina pravá. Zdravý pes za jeden den přijme kolem 60 ml vody na 1 kg jeho váhy (v teplých měsících potřeba vody stoupá). Vliv na příjem tekutin má také to, jakým způsobem je pes krmen (pes na granulích bude mít větší spotřebu obyčejné vody, než pes, který je živený B.A.R.F.em).

Uložení ledvin v těle psa (zdroj: https://topdogtips.com/feed-dogs-renal-disease/ )

Do krmné dávky je vhodné zařadit kořenovou zeleninu a červenou řepu (nezalekněte se, červená řepa mění barvu moči). Z oddělení ovoce se zaměříme na brusinky a borůvky, které blahodárně působí na močové cesty. Dalším doporučeným obsahem krmné dávky je rýže, pohanka a těstoviny, to vše doplněné o lněná semínka. Z masa vyloučíme ty druhy, které obsahují větší množství bílkovin (vepřové a hovězí) a zaměříme se na opačné – v únoru by se tedy v krmné dávce měly ve větším množství objevit ryby, maso králičí, krůtí, jehněčí a kuřecí. Na ledviny mají příznivý vliv omega-3-mastné kyseliny, které jsou hojně zastoupeny v rybích olejích. Proto v únoru nešetřete lososovým olejem a svému psovi ho dopřejte.  Vhodným krmivem jsou také vajíčka, které mají ideální složení bílkovin. Vnitřnosti obsahují velké množství fosforu, je tedy vhodné je omezit na minimum (z vnitřností se do krmné dávky doporučuje zařadit zelené dršťky, vemeno a plíce). Svoji pozornost bychom také měli věnovat dostatečnému množství vitaminu C a B (do krmné dávky je vhodné zařadit pangamin). Pro svůj velký obsah fosforu je z krmné dávky vhodné vyloučit také ovesné vločky. Doporučuji také to, aby krmná dávka byla rozdělena na dvakrát, pro menší zatížení organismu během trávení. Pozornost je také potřeba věnovat tomu, aby pejsek neprochladl – a to s větší opatrností na oblast beder (tedy místa, kde se ledviny nacházejí) a končetin psa.

Příklad misky psa a jeho krmné dávky se zaměřením na ledviny (zdroj: https://topdogtips.com/feed-dogs-renal-disease/ )

Jak poznat, že můj pes má problém s ledvinami

V domácím prostředí, bez kvalitní diagnostiky, se problém s ledvinami jen velmi těžko odhaluje. Příznaky mohou být jako jakákoliv jiná bolest zad – neochota vyskočit na gauč, pomalý a opatrný pohyb, obtížné ulehání i vstávání a případná bolestivá vokalizace. Vodítkem nám může být to, že pes zvýší svůj denní příjem tekutin (cca o 100 ml na 1 kg váhy) a tím pádem také více vyměšuje (z důvodu většího příjmu vody než je obvyklé se může vyskytnout také průjem). Moč je v tomto případě velmi světlá a řídká. Objevuje se také zhoršená kvalita srsti psa, ztráta chuti k jídlu, hubnutí, únava a také bledost dásní a výskyt vředů v tlamě psa. Zde není na co čekat, je zapotřebí vyhledat pomoc veterinárního lékaře a stanovit správnou diagnózu. Jen tak svému psovi co nejrychleji pomůžete od bolesti a budete mít klidné svědomí, že jste vše udělali správně.

Onemocnění ledvin

Mezi nejčastější onemocnění ledvin patří chronické selhání (CKD), toto onemocnění se týká až 10% geriatrických psů (pravděpodobnost výskytu onemocnění se zvyšuje s věkem psa, ale může se objevit i u mladého jedince). Rané příznaky tohoto onemocnění nemusí majitel vůbec zaregistrovat, viditelné známky se projevují ve chvíli, kdy již je ztracena 75% funkce ledvin. Čím dříve se onemocnění diagnostikuje, tím lépe pro majitele i pro psa. I přesto, že se jedná o celoživotní onemocnění, při včasném odhalení se dá zpomalit jeho progrese a prodloužit tím bezbolestný život psa. Velký vliv na to má i úprava jídelníčku. Proto je vhodné příznaky nepodceňovat a vyhledat veterinární pomoc při jakémkoliv podezření.

VAROVÁNÍ: Ledviny filtrují veškeré věci, které pes pozře. Bez konzultace s veterinářem zvířeti nepodávejte žádné léky! I pokud jsou Vaše úmysly sebevíc dobře míněné, můžete svému psovi ledviny nevratně poškodit!

Co dělat pokud již pejsek problémy s ledvinami má?

Při ledvinovém onemocnění se nasazuje speciální ledvinová dieta (vždy po konzultaci s veterinářem a na základě jeho doporučení!). Dieta, která nezatěžuje ledviny, zahrnuje krmiva s nižším obsahem fosforu, soli a proteinu. Jak již bylo zmíněno, velký důraz se klade na snížení obsahu bílkovin, jejichž metabolizace zatěžuje právě ledviny. Při ledvinové dietě se doporučuje, aby 1/3 krmné dávky bylo maso, vejce a mléčné výrobky a zbytek jsou přílohy. Vajíčka jsou extrémně ceněnou ingrediencí, je vhodné jimi v některé krmné dávce v týdnu kompletně nahradit maso. Velký pozor je potřeba věnovat obsahu fosforu ve stravě psa – fosfor je metabolicky zpracováván právě v ledvinách a jeho nadbytek ve stravě je může zatížit, což není naším cílem. Dieta pro psy s ledvinovým problémem obsahuje také zvýšené množství látek, které na sebe fosfáty váží (jedná se pouze o informativní článek, pokud má Váš pes problém s ledvinami a je pro něho potřebná dieta, vždy to konzultujte s veterinárním lékařem!)

Jak tomu předcházet

Stav ledvin je vhodné hlídat obzvláště v případě, že máte doma geriatrického pacienta (cca 10 let a více, záleží na velikosti psa). U staršího psa pravidelně kontrolujte jeho váhu (každé tři měsíce svého psa zvažte). Velký vliv na stav ledvin má stav dásní psa – je to vstupní brána do těla psa a zánět dásní ledviny velmi zatěžuje. Během každoročních zdravotních prohlídek dospělého psa požádejte veterináře o provedení vyšetření krve, které zhodnotí funkci ledvin. U plemen, které k onemocnění ledvin mají predispozici, si předem zjistěte, jestli se onemocnění v chovu vyskytlo.

Pes a jeho přirozená strava (zdroj: https://dogsfirst.ie/health-issues/kidney-disease-dogs-part-2-question-low-protein-dry-dog-food/ )

Suché jídlo je plné chemikálií, které musí být filtrovány ledvinami. Podívejte se na přísady na balení suchých potravin / dentálních produktů. Vzpomínáte si na rčení „pokud to nemůžete vyslovit, pravděpodobně byste to neměli jíst“? Suché jídlo obsahuje konzervační látky a barviva. Obsahuje prostředky proti spékání, vytvrzování, sušení, zpevňování, oxidaci, redukci, regulaci pH a povrchově aktivní látky, nemluvě o synergistech, texturizátorech, emulgátorech, zvlhčovačích prostředcích a stabilizátorech pro kontrolu přesné textury pelety. Všechny tyto produkty musí být odfiltrovány ledvinami.

Velmi pěkný článek o suchém krmivě a jeho dopadu na ledviny je zde: https://dogsfirst.ie/health-issues/kidney-disease-dogs/
Je sice v anglickém jazyce, ale stojí za to a člověk se nad ním opravdu zamyslí čím vlastně krmí svého nejvěrnějšího přítele.

Použité zdroje

  • https://www.dopsimisky.eu/smartblog/16_mesic-unor-v-psim-jidelnicku-.html
  • https://www.andelskapani.cz/index.php/lecitelske-tipy/252-celorocni-kalendar-zdravi-podle-tcm
  • https://www.metropolevet.cz/chronicke-selhani-ledvin-u-psa/
  • https://topdogtips.com/feed-dogs-renal-disease/ https://www.allaboutdogfood.co.uk/articles/feeding-dogs-with-kidney-disease
  • https://dogsfirst.ie/health-issues/kidney-disease-dogs/
  • https://dogsfirst.ie/health-issues/kidney-disease-dogs-part-2-question-low-protein-dry-dog-food/
  • https://dogsfirst.ie/health-issues/kidney-failure-in-dogs/
  • https://www.dogsnaturallymagazine.com/canine-diets-for-kidney-failure/
  • http://www.krmimmasem.cz/content/16-krmeni-psa-se-snizenou-funkci-ledvin

Jedna odpověď na “Únor v psím jídelníčku”

  1. Parádní blog, dočetl jsem až do konce skoro bez dechu. Jen tak dál, jsi super.

Komentáře jsou uzavřeny.